Żużel nie jest wyspą

naczelnyRada Wykonawcza Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) omówiła dylemat, przed którym, po zerwaniu rozejmu olimpijskiego przez rząd rosyjski i wspierający go rząd Białorusi, stoi obecnie Ruch Olimpijski. W wydanym komunikacie poinformowano o już podjętych decyzjach oraz zaleceniach dla ruchu sportowego na całym świecie.

Ruch Olimpijski jest zjednoczony w swojej misji przyczyniania się do pokoju poprzez sport i jednoczenia świata w pokojowej rywalizacji poza wszelkimi sporami politycznymi. Igrzyska Olimpijskie, Igrzyska Paraolimpijskie, Mistrzostwa Świata i Puchary Świata oraz wiele innych imprez sportowych jednoczą sportowców z krajów będących w stanie konfrontacji, a czasem nawet wojny.
 
Jednocześnie Ruch Olimpijski jest zjednoczony w swoim poczuciu sprawiedliwości, by nie karać sportowców za decyzje rządu, jeśli nie uczestniczą w nich aktywnie. Zależy nam na uczciwej rywalizacji dla wszystkich bez jakiejkolwiek dyskryminacji.
 
Obecna wojna na Ukrainie stawia jednak ruch olimpijski przed dylematem. Podczas gdy sportowcy z Rosji i Białorusi mogliby nadal uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, wielu sportowców z Ukrainy nie mogłoby tego zrobić z powodu ataku na ich kraj.


To jest dylemat, którego nie da się rozwiązać dlatego też MKOl dokładnie rozważył sytuację i z ciężkim sercem wydał następującą rezolucję: W celu ochrony integralności światowych zawodów sportowych oraz dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników, MKOl zaleca, aby Międzynarodowe Federacje Sportowe i organizatorzy imprez sportowych nie zapraszali ani nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców i urzędników w zawodach międzynarodowych.


Tam, gdzie nie jest to możliwe w krótkim czasie z powodów organizacyjnych lub prawnych, MKOl zdecydowanie wzywa Międzynarodowe Federacje Sportowe i organizatorów wydarzeń sportowych na całym świecie, aby zrobili wszystko, żeby żaden sportowiec lub urzędnik sportowy z Rosji lub Białorusi nie mógł występować pod nazwą Rosja lub Białoruś. Obywatele Rosji lub Białorusi, czy to indywidualnie, czy drużynowo, powinni być akceptowani tylko jako neutralni sportowcy lub neutralne drużyny. Nie należy eksponować symboli narodowych, kolorów, flag ani hymnów.
 
Wszędzie tam, gdzie w bardzo ekstremalnych okolicznościach, nawet to nie jest możliwe w krótkim czasie z przyczyn organizacyjnych lub prawnych, MKOl pozostawia odpowiednim organizacjom znalezienie własnego sposobu na skuteczne rozwiązanie opisanego powyżej dylematu.(...) MKOl podtrzymuje pilne zalecenie, aby nie organizować żadnych wydarzeń sportowych w Rosji i na Białorusi.
 
MKOl opierając się na wyjątkowych okolicznościach sytuacji i biorąc pod uwagę niezwykle poważne naruszenie rozejmu olimpijskiego i inne naruszenia Karty Olimpijskiej przez rosyjski rząd w przeszłości, podjął doraźną decyzję o odebraniu Orderu Olimpijskiego wszystkim osobom, które obecnie pełnią ważną funkcję w rządzie Federacji Rosyjskiej lub inne wysokie stanowiska związane z rządem. W gronie tym znaleźli się:


Pan Władimir Putin, Prezydent Federacji Rosyjskiej (Złoto, 2001)
Pan Dmitry Chernyshenko, Wicepremier Federacji Rosyjskiej (Złoto, 2014)
Pan Dmitry Kozak, Zastępca Szefa Sztabu Biura Wykonawczego Prezydenta (Złoto, 2014)
 
MKOl wita i docenia liczne apele o pokój ze strony sportowców, działaczy sportowych i członków światowej społeczności olimpijskiej. MKOl podziwia i wspiera w szczególności apele rosyjskich sportowców o pokój. MKOl potwierdza swoją pełną solidarność z Ukraińską Wspólnotą Olimpijską. Są w naszych sercach i myślach. MKOl zobowiązuje się do kontynuowania i wzmacniania wysiłków na rzecz pomocy humanitarnej dlatego MKOl ustanowił fundusz solidarności. W tym kontekście MKOl wyraża wdzięczność Narodowym Komitetom Olimpijskim i Międzynarodowym Federacjom Sportu, które już wspierają ukraińskich sportowców i ich rodziny. Rada Wykonawcza MKOl, wspierana przez Grupę Zadaniową MKOl nadal ściśle monitoruje sytuację i będzie dostosowywać swoje zalecenia i środki do przyszłych wydarzeń.

 

Flagi sygnalizacyjne

Tadeusz Malinowski

Mam zaszczyt kierować najstarszym w polskim Internecie wydawnictwem o żużlu. Zapraszam do naszej redakcji kibiców i pasjonatów żużla.

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!