Z bliska lepiej widać

naczelnyWojna w Europie. Rosja zaatakowała Ukrainę. Fala oburzenia przybiera na sile a Rosja staje się synonimem wykluczenia. Świat sportu nie chce współzawodniczyć z przedstawicielami kraju agresora.

Ja też tego sobie nie wyobrażam, ale już widać, że nie wszystkie federacje są tego samego zdania co MKOl. Władze piłkarskie ugięły się dopiero pod presją opinii publicznej. Tenisiści z Rosji i Białorusi mogą rywalizować w zmaganiach WTA i ATP bez używania własnej flagi czy hymnu. W podobnym stylu mają się odbyć najbliższe zawody Pucharu Świata w gimnastyce.

Świat potępia działania Rosji. Za rezolucją nakazującą bezwarunkowe wstrzymanie tej agresji opowiedziało się 141 krajów spośród 193 członków ONZ, wstrzymało się 34 a przeciw było 5 krajów.

To jasny przekaz i wyjątkowa solidarność ale też przypomnienie, że czarno-biały świat nie istnieje. Kraje, które wstrzymały się lub były przeciwko potępieniu Rosji, poza Białorusią, leżą daleko lub bardzo daleko od Europy. Do czego zmierzam?

Human Rights Watch (pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka) w 2020 roku opublikowała raport dokumentujący 46 z setek nalotów przeprowadzonych między kwietniem 2019 a marcem 2020, w których syryjskie i rosyjskie lotnictwo umyślnie i z premedytacją uderzało w cele cywilne w Syrii. Dowody zawarte w raporcie wskazywały, że naloty były zbrodniami wojennymi i mogą stanowić zbrodnie przeciwko ludzkości. Wśród winnych wskazano między innymi Putina.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 11 marca 2021 r. w sprawie konfliktu w Syrii po dziesięciu latach od wybuchu powstania w punkcie 12 mówi, że:

Parlament Europejski po raz kolejny zdecydowanie potępia rosyjskie ataki lotnicze, w których według Syryjskiej Sieci Praw Człowieka zginęło łącznie ponad 6900 cywilów, w tym 2 tys. dzieci, z użyciem amunicji kasetowej, bomb próżniowych i pocisków rakietowych dalekiego zasięgu, na niezależne media, szpitale, infrastrukturę humanitarną, w tym ponad 207 placówek medycznych, oraz syryjskie jednostki obrony cywilnej, w tym członków organizacji humanitarnej Białe Hełmy; potępia podejmowane przez Rosję próby zniszczenia wizerunku Białych Hełmów w zachodnich mediach poprzez ciągłą agresywną kampanię dezinformacyjną w mediach społecznościowych; z całą stanowczością potępia udział rosyjskich samolotów bojowych w atakach reżimu syryjskiego z użyciem broni chemicznej, jak chociażby w masakrze w Chan Szajchun w kwietniu 2017 r., bezpośrednio po której rosyjskie samoloty bojowe zbombardowały jedyny szpital, w którym udzielano pomocy ofiarom;

Do czego zdolna jest Rosja wiedzieliśmy zatem już od dawna. Niestety, dopiero kiedy Putin postanowił napaść na Ukrainę zdaliśmy sobie sprawę, że to może dotyczyć także nas. Co się działo do tego czasu poza raportami i rezolucjami? NIC. Dlaczego? Bo nie widzieliśmy tych zbrodni w mediach mainstreamowych, bo daleko...

MKOl wydał komunikat i zalecenia. FIM się zastanawia. PZM czeka na decyzje FIM. Trwają dyskusje co z żużlem. Poprzedni swój tekst opatrzyłem tytułem Żużel nie jest wyspą. Komentując wydarzenia chyba jeszcze nigdy nie udało mi się zawrzeć tak wiele treści w jednym zdaniu.

Zebatka2

 źródła:europarl.europa.eu/warsawinstitute.org

Tadeusz Malinowski

Mam zaszczyt kierować najstarszym w polskim Internecie wydawnictwem o żużlu. Zapraszam do naszej redakcji kibiców i pasjonatów żużla.

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!